Amer Sports Oyj:n osavuosikatsaus tammi-kesäkuu 2008 (IFRS)

06.08.2008, 13:00

  • Amer Sportsin liikevaihto laski 6 % ja oli 648,1 milj. euroa. Liikevaihtoa rasitti erityisesti Yhdysvaltain dollarin heikentyminen. Vertailukelpoisin valuutoin liikevaihto kasvoi 1 %.
  • Liiketulos parani ja oli -7,8 milj. euroa (-20,6). Tähän sisältyy 13 milj. euron myyntivoitto yhtiön pääkonttorirakennuksen myynnistä. Tulos osaketta kohden oli -0,23 euroa (-0,30).
  • Uusi tulosarvio: Amer Sportsin liiketuloksen odotetaan olevan 90-105 milj. euroa ilman 13 milj. euron myyntivoittoa (aiempi arvio: 100-130 milj. euroa).
  •  
    *) Vertailukelpoisin valuutoin
     
    TOIMITUSJOHTAJA ROGER TALERMO:
     
    "Toisella vuosineljänneksellä Amer Sportsin liikevaihto vertailukelpoisin valuutoin pysyi edellisvuoden tasolla haastavana jatkuneen markkinatilanteen vuoksi.
     
    Asusteiden ja jalkineiden myynti pysyi hyvällä tasolla Euroopassa. Panostukset jalkineiden markkinointiin Yhdysvalloissa tuottavat lupaavia tuloksia. Talviurheiluvälineiden ennakkotilaukset on tehty; niitä on 3 % enemmän kuin viime vuonna. Keski-Euroopan alppihiihtovälineiden ja Japanin markkinat ovat elpyneet hyvin, mutta kehitys Pohjois-Amerikassa on heikompaa. Pohjoismaissa maastohiihtovälineiden markkinat jatkuivat heikkoina. Talviurheiluvälineliiketoiminnan uudelleenjärjestely vietiin loppuun suunnitelmien mukaan, ja 20 miljoonan euron säästötavoitteemme vuodeksi 2009 pysyy ennallaan. Pohjois-Amerikan heikko taloustilanne vaikutti eniten Fitness-liiketoimintasegmenttiimme. Kuntosalituotteiden osalta myynti sujuu hyvin, mutta kotitalouksille suunnattujen tuotteiden myynti on laskenut merkittävästi. Olemme sopeuttamassa Precorin toimintaa ja kustannuksia myynnin laskun mukaisesti. Näillä muutoksilla on positiivinen vaikutus Precorin kannattavuuteen tämän vuoden jälkimmäisellä puoliskolla.
     
    Yhä haastavammaksi käyneen makrotalouden seurauksena uskomme, että koko vuoden tuloksemme kasvu jää heikommaksi kuin ennustimme vuoden alussa."
     

    LIIKEVAIHTO JA LIIKETULOS HUHTI-KESÄKUUSSA
     
    Amer Sportsin toisen neljänneksen liikevaihto laski 8 % ja oli 285,1 milj. euroa (310,3). Liikevaihto vertailukelpoisin valuutoin oli edellisvuoden tasolla.
     
    Liiketoimintasegmenteittäin liikevaihto jakautui seuraavasti: Pallopelit 46 %, Talvi ja ulkoilu 37 % (talviurheiluvälineet 6 %) ja Fitness 17 %. Talvi ja ulkoilu -segmentin myynti kasvoi 4 %, kun taas Pallopelien myynti laski 13 % ja Fitnessin 17 %. Vertailukelpoisin valuutoin Talvi ja ulkoilun liikevaihto kasvoi 8 %, Fitnessin liikevaihto laski 5 % ja Pallopelien 4 %.
     
    Markkina-alueittain liikevaihto jakautui seuraavasti: Amerikka (Pohjois-, Etelä- ja Väli-Amerikka) 49 %, EMEA (Eurooppa, Lähi-itä ja Afrikka) 38 % ja Aasia (sis. Japanin ja Australian) 13 %. Amerikassa myynti laski 14 % ja Aasiassa 2 %, EMEA:ssa liikevaihto puolestaan pysyi edellisvuoden tasolla. Vertailukelpoisin valuutoin liikevaihto kasvoi 3 % Aasiassa ja 2 % EMEA:ssa. Amerikassa liikevaihto laski 2 %.
     
    Konsernin liiketulos oli -7,8 milj. euroa (-12,8). Toisen neljänneksen tulokseen kirjattiin 13 milj. euron myyntivoitto yrityksen pääkonttorin myynnistä.
     
    Tulos ennen veroja oli -15,2 milj. euroa (-13,9). Osakekohtainen tulos oli -0,16 euroa (-0,15). Nettorahoituskulut olivat 7,4 milj. euroa (1,1). Edellisvuoden vastaavaa lukua pienensivät toteutuneet koronvaihtosopimukset, jotka tuottivat 6,4 milj. euron voiton.
     
    LIIKEVAIHTO JA LIIKETULOS KATSAUSKAUDELLA, TAMMI-KESÄKUU
     
    Amer Sportsin liikevaihto laski 6 % ja oli 648,1 milj. euroa (692,1). Liikevaihtoa laski erityisesti Yhdysvaltain dollarin heikentyminen. Vertailukelpoisin valuutoin liikevaihto kasvoi 1 %.
     
    Liiketoimintasegmenteittäin liikevaihto jakautui seuraavasti: Pallopelit 42 %, Talvi ja ulkoilu 41 % (talviurheiluvälineet 8 %) ja Fitness 17 %. Talvi ja ulkoilu -segmentin liikevaihto kasvoi 9 %. Pallopelien liikevaihto laski 12 % ja Fitnessin 20 %. Vertailukelpoisin valuutoin Talvi ja ulkoilun liikevaihto kasvoi 12 %, Pallopelien liikevaihto puolestaan laski 4 % ja Fitnessin 9 %.
     
    Markkina-alueittain liikevaihto jakautui seuraavasti: Amerikka 48 %, EMEA 41 % ja Aasia 11 %. Liikevaihto EMEA:ssa kasvoi 6 %, Amerikassa se laski 16 % ja Aasiassa 4 %. Vertailukelpoisin valuutoin liikevaihto kasvoi EMEA:ssa 8 %, Amerikassa se laski 5 % ja Aasiassa pysyi edellisvuoden tasolla.
     
    Liiketulos parani ja oli -7,8 milj. euroa (-20,6). Tulokseen sisältyy 13 milj. euron myyntivoitto yhtiön pääkonttorin myynnistä.
     
    Tulos ennen veroja oli -22,1 milj. euroa (-28,4). Osakekohtainen tulos oli -0,23 euroa (-0,30). Nettorahoituskulut olivat -14,3 milj. euroa (-7,8). Edellisvuoden vastaavaa lukua pienensivät toteutuneet koronvaihtosopimukset, jotka tuottivat 6,4 milj. euron voiton. Korkotaso oli hieman korkeampi kuin edellisvuoden vastaavana katsauskautena.
     
    INVESTOINNIT
     
    Konsernin käyttöomaisuusinvestoinnit olivat yhteensä 15,4 milj. euroa (20,8). Konsernin poistot olivat 17,2 milj. euroa (16,5).
     
    TUOTEKEHITYS
     
    Tuotekehitykseen käytettiin 28,2 milj. euroa (28,7) eli 4,4 % liikevaihdosta.
     

    RAHOITUSTILANNE JA RAHAVIRTOJEN KEHITYS
     
    Konsernin nettovelka oli kesäkuun lopussa 507,9 milj. euroa (532,6 milj. euroa 30.6.2007).
     
     
    Vuonna 2007 Amer Sports laski liikkeelle kaksi kotimaisille institutionaalisille sijoittajille suunnattua Private Placement -tyyppistä joukkovelkakirjalainaa. Kahden ja neljän vuoden pituiset lainat ovat yhteismäärältään 150 milj. euroa.
     
    Vuonna 2005 sovitusta 575 milj. euron luotosta maksettiin takaisin 165 milj. euroa kesäkuussa 2007. Vuonna 2005 nostetun 100 milj. Yhdysvaltain dollarin lisäksi, luotosta nostettiin kesäkuussa 30 milj. euroa, ja katsauskauden lopussa sitovana käyttämättömänä luottolimiittinä oli 295 milj. euroa. Luotto erääntyy vuosina 2009, 2011 ja 2012. Toukokuussa otettiin uusi 40 milj. euron eläkelaina.
     
    Lyhytaikaista rahoitusta hoidetaan kotimaisella 500 milj. euron yritystodistusohjelmalla, josta katsauskauden lopussa oli käytetty 248 milj. euroa.
     
    Rahavarat olivat katsauskauden päättyessä 29,2 milj. euroa (32,1).
     
    Omavaraisuusaste oli 31,9 % (33,5 %) ja nettovelkaantumisaste 114 % (108 %).
     
    LIIKETOIMINTASEGMENTIT
     
    TALVI JA ULKOILU
     
    *) Vertailukelpoisin valuutoin
     
    Katsauskaudella Talvi ja ulkoilu -segmentin liikevaihto kasvoi vertailukelpoisin valuutoin 12 %. Liikevaihto jakautui seuraavasti: asusteet ja jalkineet 41 %, pyöräily 22 %, talviurheiluvälineet 21 % ja urheiluinstrumentit 16 %. Liikevaihdosta EMEA:n osuus oli 65 %, Amerikan 23 % ja Aasian 12 %. Myynti kasvoi vertailukelpoisin valuutoin Aasiassa 32 %, Amerikassa 11 % ja EMEA:ssa 9 %.
     
    Liiketulos parani ja oli -41,3 milj. euroa (-63,2). Tulosta paransi talviurheiluvälineiden myynnin kasvu ja sen kannattavuuden paraneminen. Lisäksi asusteiden ja jalkineiden sekä pyöräilyn kannattavan kasvun jatkuminen vauhditti tuloksen paranemista.
     
    Liiketoiminta-alueet
     
    Talviurheiluvälineiden liikevaihto kasvoi katsauskaudella vertailukelpoisin valuutoin 20 %. Kausivaihtelun vuoksi toisen neljänneksen liikevaihto ei ole merkittävä. Ennakkotilauksia on 3 % enemmän kuin viime vuonna. Keski-Euroopan alppihiihtovälineiden ja Japanin markkinat ovat elpyneet hyvin, mutta kehitys Pohjois-Amerikassa on heikompaa. Pohjoismaissa heikot maastohiihtomarkkinat jatkuivat. Alppihiihtovälineiden osalta kaupan varastot ovat palanneet normaalille tasolle, mutta maastohiihdon osalta ne ovat edelleen suuria.
     
    Talviurheiluvälineliiketoiminnan uudelleenjärjestelyt vietiin loppuun toisen neljänneksen aikana suunnitelmien mukaan. Tuotantolaitosten määrä laskee kymmenestä kuuteen ja henkilöstöä vähennetään yli 400 hengellä vuoden loppuun mennessä. 20 miljoonan euron vuosittainen säästötavoite vuonna 2009 pysyy ennallaan.
     
    Asusteiden ja jalkineiden myynti jatkoi hyvää kasvuaan: liikevaihto kasvoi vertailukelpoisin valuutoin 16 %. Keskeisimpien eurooppalaisten markkinoiden vahvan kasvun lisäksi jalkineiden markkinointipanostukset Yhdysvalloissa ovat tuottamassa lupaavia tuloksia. Maastojuoksu on edelleen kasvun veturi. Tilauskannan mukaan kasvusuuntaus jatkuu loppuvuoden ajan.
     
    Katsauskaudella Mavicin liikevaihto kasvoi vertailukelpoisin valuutoin 8 %. Toisella neljänneksellä pyöräilykomponenttien myyntiä haittasi kapasiteetin puute. Tilauskanta on edelleen hyvä.
     
    Katsauskaudella Suunnon liikevaihto kasvoi vertailukelpoisin valuutoin 2 %. Kasvua vauhdittivat Training- ja Outdoor-tuoteryhmät. Core- ja uudistuneet Training-tuotteet on otettu markkinoilla hyvin vastaan.
     
    PALLOPELIT
     
    *) Vertailukelpoisin valuutoin
     
    Katsauskaudella Wilsonin liikevaihto laski vertailukelpoisin valuutoin 4 %. Liikevaihto jakautui seuraavasti: mailapelit 46 %, joukkueurheilu 36 % ja golf 18 %. Liikevaihdosta Amerikan osuus oli 63 %, EMEA:n 27 % ja Aasian 10 %. Myynti nousi vertailukelpoisin valuutoin EMEA:ssa 5 % ja laski 5 % Amerikassa ja 17 % Aasiassa. Jos huomioon ei oteta Japanissa lisensoitua golfliiketoimintaa, liikevaihto laski Aasiassa 9 % edellisvuodesta.
     
    Liiketulos laski vertailukelpoisin valuutoin 14 % ja oli 27,0 milj. euroa (34,8).
     
    Liiketoiminta-alueet
     
    Mailapelien liikevaihto pysyi katsauskaudella vertailukelpoisin valuutoin edellisvuoden tasolla, mutta laski 5 % toisella neljänneksellä. Amerikassa toisen neljänneksen liikevaihtoon vaikuttivat kulutuskysynnän hidastuminen ja kapasiteettirajoitteet.
     
    Joukkueurheilun liikevaihto vertailukelpoisin valuutoin oli edellisvuoden tasolla. Liikevaihdon 3 %:n nousu toisella neljänneksellä johtui erityisesti myynnin kasvusta Yhdysvalloissa, missä erikoisliikkeiden myynnit olivat hyvällä tasolla. Vuoden 2009 baseballtuotteiden ennakkomyynti on alkanut, ja alustava palaute on ollut myönteistä. Myös vuoden loppupuoliskolle sovituilla suurten asiakkaiden myyntiohjelmilla on positiivinen vaikutus loppuvuoden kehitykseen.
     
    Golfin liikevaihto laski vertailukelpoisin valuutoin 16 %. Golfliiketoiminnan lisensoiminen Japanissa ja golfpallotuotannon lopettaminen Yhdysvalloissa viime vuonna aiheuttivat merkittävän osan laskusta. Lisäksi myynti laski Yhdysvalloissa siksi, että kaksi suurta amerikkalaista jälleenmyyjää toteutti aggressiiviset omien merkkien ohjelmansa vuonna 2008. Golfin tavoitteena on edelleen päästä voitolle tänä vuonna.
     
    FITNESS
     
    *) Vertailukelpoisin valuutoin
     
    Katsauskaudella Precorin liikevaihto laski vertailukelpoisin valuutoin 9 %. Liikevaihdosta Amerikan osuus oli 72 %, EMEA:n 19 % ja Aasian 9 %. Myynti kasvoi vertailukelpoisin valuutoin 10 % EMEA:ssa ja laski 7 % Aasiassa ja 13 % Amerikassa.
     
    Liiketulos laski 3,3 milj. euroon (16,1). Tulosta heikensi myynnin merkittävä lasku ja kohonneista materiaalikustannuksista johtuvat pienemmät katteet. Lisäksi 3 milj. euron kertaluonteiset laatuongelmat heikensivät toisen neljänneksen tulosta.
     
    Precorin kuntosaleille suunnattujen tuotteiden myynti jatkui edelleen hyvänä: maailmanlaajuisesti myynti kasvoi 8 % ja EMEA:ssa 10 %. Adaptive Motion Trainer (AMT)
    -kuntolaitteen kysyntä on hyvä ja herättää kiinnostusta ympäri maailmaa.
     
    Pohjois-Amerikan kuluttajamarkkinat kärsivät edelleen heikosta taloudellisesta tilanteesta. Kotitalouksille suunnattujen tuotteiden myynti on yleensä alhaista toisella neljänneksellä, mutta nyt kulutuskysyntä laski selvästi kaikkien odotusten alapuolelle.
     
    Myynnin heikkenemisen seurauksena Precor sopeuttaa toimintojaan ja kustannuksiaan vastaamaan liiketoimintaympäristöään. Sekä tuotantoon että myyntiin tehdään muutoksia. Nämä kustannusleikkaukset vaikuttavat Precorin kannattavuuteen tämän vuoden jälkipuoliskolla.
     
    PÄÄKONTTORIN MYYNTI
     
    Amer Sports Oyj myi Helsingissä Mäkelänkatu 91:ssa sijaitsevan pääkonttorinsa Catella Real Estate AG:lle 23 miljoonalla eurolla 24.4.2008. Amer Sports kirjasi kaupasta 13 miljoonan euron myyntivoiton toiselle neljännekselle. Yhtiö jatkaa toimitilojen päävuokralaisena.
     
    HENKILÖSTÖ
     
    Konsernin henkilökunnan määrä oli kauden päättyessä 6 273 henkilöä (6 626). Konsernin palveluksessa oli katsauskauden aikana keskimäärin 6 294 (6 650) henkeä.
     
     
    30.6.2008
    30.6.2007
    31.12.2007
    Talvi ja ulkoilu
    3 608
    3 822
    3 701
    Pallopelit
    1 746
    1 945
    1 891
    Fitness
    857
    799
    815
    Konsernihallinto
    62
    60
    58
    Yhteensä
    6 273
    6 626
    6 465
     
     
    30.6.2008
    30.6.2007
    31.12.2007
    EMEA
    3 349
    3 341
    3 330
    Amerikka
    2 375
    2 636
    2 557
    Aasia
    549
    649
    578
    Yhteensä
    6 273
    6 626
    6 465
     
     
     
    Katsauskauden päättyessä Amer Sportsilla oli 12 520 rekisteröityä osakkeenomistajaa. Hallintarekisterissä osakkeista oli 42,2 % (60,8 %).
     
    Amer Sportsin osakkeita vaihdettiin Helsingin Pörssissä katsauskauden aikana kaikkiaan 72,6 milj. kappaletta 963,7 milj. euron kokonaishintaan. Vaihtuvuus oli 100,3 % (keskimääräisestä osakemäärästä, ilman omia osakkeita).
     
    Amer Sports Oyj:n osakkeiden viimeinen kauppa katsauskauden lopussa päätettiin hintaan 9,58 euroa. Ylin kurssi Helsingin Pörssissä oli 19,00 euroa ja alin 9,46 euroa. Keskikurssi oli 13,27 euroa.
     
    30.6.2008 yhtiön markkina-arvo oli 695,5 milj. euroa ilman omia osakkeita. Yhtiöllä on omia osakkeita 445 000 kappaletta. Omien osakkeiden määrä edustaa 0,6 % Amer Sportsin osakemäärästä.
     
    30.6.2008 yhtiön rekisteröity osakepääoma oli 292 182 204 euroa ja osakkeiden kokonaismäärä 73 045 551 kappaletta.
     
    Merkittävät muutokset omistusosuuksissa, huhti-kesäkuu 2008
     
    Amer Sports Oyj:n tietoon tuli 19.5.2008, että Danske Bank A/S Helsingin sivukonttorin omistus Amer Sports Oyj:n osakepääomasta ja äänimäärästä on saavuttanut yhden kahdeskymmenesosan (7 000 000 osaketta, 9,58 %) 16.5.2008 tehdyn osakekaupan johdosta. Lisäksi Danske Bank A/S Helsingin sivukonttori ilmoitti tehneensä johdannaiskauppasopimuksia, jotka tämänhetkisten ehtojen mukaisesti erääntyvät kesäkuussa 2008. Toteutuessaan johdannaiskauppasopimukset johtavat siihen, että Danske Bank A/S Helsingin sivukonttorin omistusoikeus alittaa 1/20 aikaisintaan 19.6.2008.
     
    Amer Sports Oyj:n tietoon tuli 20.5.2008, että Nordea Bank AB:n suomalaisen tytäryhtiön Nordea Pankki Suomi Oyj:n omistamien termiinisopimusten eräännyttyä Nordea Pankki Suomi Oyj omistusosuus on laskenut alle 1/20:aan (80 565 osaketta, 0,11 %).
     
    Amer Sports Oyj:n tietoon tuli 23.5.2008, että Novator Finland Oy on 22.5.2008 jatkanut OMX-termiinisopimuksiaan ja tehnyt yhtiön osakkeita koskevan lainasopimuksen. Novator Finland Oy ilmoitti 19.3.2008 muuntaneensa osan suorista osakeomistuksistaan Amer Sports Oyj:ssä OMX-termiinisopimuksiin. Termiinisopimusten kestoa on jatkettu 21.8.2008 asti. Tämän lisäksi Novator Finland Oy on tehnyt lainasopimuksen, jonka myötä yhtiö pitää hallussaan 23.-26.5.2008 välisen ajan saman määrän osakkeita kuin sillä on OMX-termiinisopimuksissa. Näin ollen tänä ajankohtana Novator Finland Oy:n suora ja potentiaalinen omistus Amer Sports Oyj:ssä ylittää väliaikaisesti 1/4 yhtiön osake- ja äänimäärästä. Koska lainasopimus kuitenkin koskee samaa määrää kuin yhtiön hallussa olevat OMX-termiinisopimukset, Novator Finland Oy:n olemassa oleva ja potentiaalinen omistus yhtiössä ei käytännössä muutu aiemmasta 20,11 %:n osake- ja äänimäärästä. Laina-ajan ja 7 000 000 osaketta koskevan lainasopimuksen päätyttyä Novator Finland Oy omistaa suoraan 14 688 900 osaketta, mikä vastaa 20,11 %:a yhtiön osake- ja äänimäärästä.
     
    Amer Sports Oyj:n tietoon tuli 23.5.2008, että Danske Bank A/S Helsingin sivukonttorin omistus Amer Sports Oyj:n äänimäärästä ja osakepääomasta on alittanut 1/20 osakelainan johdosta 23.5.2008. Lisäksi Danske Bank Helsingin sivukonttori ilmoitti, että tämänhetkisen lainasopimuksen mukaisesti osakkeet palaavat sen omistukseen 27.5.2008, mikä johtaa siihen, että Danske Bank Helsingin sivukonttorin osake- ja äänimäärä palautuu 1/20. Danske Bank A/S Helsingin sivukonttori omistaa 7 000 000 osaketta, joka vastaa 9,58 %:a Amer Sports Oyj:n osake- ja äänimäärästä.
     
    Pörssi-ilmoitukset katsauskauden ensimmäisen neljänneksen aikana tapahtuneista merkittävistä muutoksista omistusosuuksissa ovat nähtävillä Amer Sportsin internetsivustolla osoitteessa www.amersports.com/investors.
     
    YLIMÄÄRÄISEN YHTIÖKOKOUKSEN PÄÄTÖKSET
     
    Amer Sports Oyj:n ylimääräisessä yhtiökokouksessa 4.6.2008 tehtiin seuraavat päätökset: Yhtiön aiemmat hallituksen jäsenet vapautettiin tehtävistään ja uudet hallituksen jäsenet valittiin. Hallituksen jäseninä jatkavat Felix Björklund, Ilkka Brotherus, Anssi Vanjoki ja Pirjo Väliaho. Uusiksi jäseniksi valittiin Martin Burkhalter, Christian Fischer ja Bruno Sälzer. Hallituksen toimikausi päättyy vuoden 2009 varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä. Lisätietoja uusista hallituksen jäsenistä on saatavilla Amer Sportsin internetsivustolta osoitteesta www.amersports.com/about/board.
     
    LIIKETOIMINNAN RISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT
     
    Amer Sports Oyj:n lähiajan riskit liittyvät erityisesti Pohjois-Amerikan ja Euroopan kulutuskysyntään. Lisää tietoa yhtiön liiketoiminnan riskeistä ja epävarmuustekijöistä on saatavilla yhtiön vuosikertomuksesta ja internetsivuilta osoitteesta www.amersports.com/investors.
     
    NÄKYMÄT VUODEKSI 2008
     
    Yleisen markkinatilanteen heikkeneminen jatkui erityisesti Pohjois-Amerikassa toisella neljänneksellä. Koska tämä kehitys näyttää jatkuvan vuoden toisella puolivuotiskaudella, Amer Sports on muuttanut koko vuoden ennustettaan. Yhtiö arvioi nyt, että sen liiketulos ilman 13 milj. euron myyntivoittoa on 90-105 milj. euroa (aiempi arvio: 100-130 milj. euroa).
     
     

    TAULUKOT
     
    Osavuosikatsaus on laadittu IAS 34 -standardin mukaisesti. Laadintaperiaatteet ja tunnuslukujen laskentakaavat on esitetty vuoden 2007 tilinpäätöksessä, eikä niihin ole tullut muutoksia.
     
    Luvut tilintarkastamattomia
     
    Milj. euroa
     
    KONSERNITULOS
     
     
    *) 12 kk:n liukuva keskiarvo
     
    Veroina on kirjattu koko vuoden arvioiduista veroista katsauskauden tulokseen suhteutettu osuus.
     
    LIIKEVAIHTO LIIKETOIMINTASEGMENTEITTÄIN
     
     
    LIIKETULOS LIIKETOIMINTASEGMENTEITTÄIN
     
     
    LIIKEVAIHTO MARKKINA-ALUEITTAIN
     
     
    KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA
     
     
    KONSERNITASE