Mavic pysyy osana Amer Sportsia

PÖRSSITIEDOTE

17.12.2009 klo 10.35

 

Amer Sports tiedotti 1.9.2009 tutkivansa eri vaihtoehtoja Mavic-pyöräilyliiketoiminta-aluetta koskien, ja että tämä arviointi voisi johtaa kyseisen liiketoiminta-alueen myyntiin.

 

Amer Sports on viimeisten kuukausien aikana arvioinut monta eri vaihtoehtoa ja tullut siihen johtopäätökseen, että Mavicin myynti ei ole osakkeenomistajien edun mukaista. Sen sijaan Amer Sports keskittyy jatkamaan pyöräilyliiketoimintansa kehittämistä.

 

Lisätietoja:

Tommy Ilmoni, sijoittajasuhde- ja viestintäjohtaja,

puh. (09) 7257 8233, tommy.ilmoni@amersports.com

 

JAKELU

NASDAQ OMX Helsinki

Keskeiset tiedotusvälineet

www.amersports.com

 

 

AMER SPORTS OYJ

Amer Sports Oyj (www.amersports.com) on yksi maailman johtavista urheiluvälineyhtiöistä, jonka tuotemerkkejä ovat Salomon, Wilson, Precor, Atomic, Suunto, Mavic ja Arc’teryx. Amer Sports tarjoaa teknisesti edistyksellisiä, suoritusta parantavia urheiluvälineitä aktiiviharrastajille. Toimintaa tasapainottavat monipuolinen lajivalikoima sekä läsnäolo kaikilla tärkeillä markkinoilla.

 

 

Takaisin